•  WORK   •  ABOUT •  CONTACT                                  


Selçuk Kişmir // Principal - Founder

__________________________________________Selçuk Kişmir was born in Istanbul. He studied Architecture at Yıldız Technical University and completed his degree of Master in Advanced Architecture at IAAC, Barcelona.

During his time at IAAC, he experienced digital tools and parametricism in architecture for both fabrication and design. He has participated in many international lectures, produced different scales of experimental architecture, and completed international collaborative studios with SCI-Arc.

In his professional career, he worked with other offices as a project manager and lead designer at various scales, including national and international competitions, and founded Fabric.a Architects in 2017. The studio produces ideas and designs in different scales and fields from interior design to the master-planning. He has awards from various national and international competitions.

He continues his career as the principal of Fabric.a Architects and visiting professor at different universities.

* Selçuk Kişmir, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden onur öğrencisi olarak 2012 yılında mezun oldu. Yüksek linsansını ise ‘Master in Advanced Architecture’ programıyla IAAC (Institute for Advanced Architecture of Catalonia), Barselona’da tamamladı.

IAAC ‘taki sürecinde; dijital tasarım ve üretim araçlarını deneyimleme ve mimarlıkta parametrisizm ve algoritmalar üzerine pratik fırsatını bulmuştur. Uluslarası isimlerle yürütülen seminer serilerini paralel olarak tamamlarken, çeşitli ölçeklerde deneysel mimarlık işleri üretme fırsatı yakalamıştır. ABD’den SCI-Arc ile birlikte yürütülen ‘Emergent Territories’ stüdyosuyla final projesini aynı bölümde tamamlamıştır.

Türkiye’ye dönüşü ile birlikte profesyonel olarak tasarımcı ve proje yöneticisi olarak çalışmaya başlamış; çeşitli ölçek ve tipolojilerde tasarım ve uygulama projeleri ile ulusal ve uluslararası yarışma deneyimleri kazanmıştır. 2017 yılından beri kurucusu olduğu Fabric.a Architects bünyesinde mimari çalışmalarını sürdürmektedir. Fabric.a, iç mimariden kentsel ölçeğe uzanan geniş bir spektrumda ve farklı tipolojilerde fikir ve proje üretmektedir.

Kariyeri boyunca çeşitli ulusal ve uluslarası yarışmalardan birçok ödül kazanmıştır ve misafir öğretim görevlisi olarak farklı üniversitelerde görev almaktadır.